• 09155167081
 • Ac.rastin@gmail.com
 • مشهد - میدان جانباز - مجتمع پاژ - ساختمان اداری 2 ، طبقه پنجم واحد503 کدپستی: 93032-91979

آتلیه معماری مهندس هادی راستین Radkan office

*این وب سایت درحال تست و بارگذاری مطالب می باشد*

عکس نگاره های اجرایی پروژه: مجموعه نگهبانی و ورودی کارخانجات فرش مشهد

 • ۲۳۰

این پروژه اولین پروژه ای بود که در سال 86 به من مراجعه شد.
لطف خدا و اعتمادی که مدیران مجموعه فرش مشهد به مهندس جوانی همچون من داشتند باعث شد که به عنوان اولین پروژه  فعالیت حرفه ای شخصی ،خودم بیشتر وقت روزانه ام را در کارگاه باشم و عموم طرح ها و دیتیل ها و جزئیات روند اجرایی پروژه را با سیستمی که در مجموعه داشتم شخصا طرح  نهایی و اجرایی می شد.

کلیات معماری طرح مجموعه نگهبانی از یک فرم استوانه نسبتا بزرگ تشکیل شده بود این فرم استوانه ای با صفحه صلبی که از میانه استوانه  عبور کرده و با آن درگیر شده است دو طبقه ساختمان نگهبانی را بوجود می آورد. به صورت عملکردی این فضا ها ساختمان نگهبانی را در هم کف و مانیتورینگ کارخانه را در طبقه دوم  بوجود می آورد.
مساله مهمی که که در ترکیب احجام در معماری مورد نظر بود اینکه این صفحه صلب بزرگ که سقف میانی طبقات نگهبانی  قلمداد میشود ، در ترکیب با استوانه نگهبانی، کنسولی را ایجاد میکرد که در بزرگترین وجه،حدود 2متر به صورت طره بود و مساله مهم تر این بود که به لحاظ تمایز بهتر در ترکیب فرم ها در طرح معماری،در اجرای این کنسول 2متری امکان استفاده از هیج دست مورب در سازه برای مهار کنسول نداشتیم.
با تمهیدات خاص با کمک مهندس محاسب پروژه جناب مهندس رافتی  این مساله به بهترین شکل حل شد. ( وضعیت سازه در ادامه در قالب چند عکس ارائه شده است)

فرم کلی دیگر در مجموعه حجم نسبتا بزرگ سر در ورودی کارخانه بود  که با دهانه آزاد حدود 14 متر که به دلیل محدودیت فضا در ورودی کامیون ها در قسمت ورودی نیاز داشتیم. این حجم بزرگ  در طرح معماری نیز با تمهیدات در طرح سازه ای به بهترین شکل پاسخ داده شد و لطف خدا طرح معماری دقیقا با حداقل هزینه ممکن و به صورت اقتصادی توجیه و  اجرایی گردید.

مساله دیگر این پروژه عرض کم خیابان موجود در دسترسی به ورودی کارخانه و کانسپت ایجاد  فضای شاد و مفرح در بدو ورود برای پرسنل نسبتا زیادی بود که در زمان تعویض شیفت با ورودی کارخانه مواجه می شدند، برای پاسخ گویه به این مساله در طرح معماری ،این مورد با عقب نشینی جانبی در نرده های قدیمی کارخانه سبب ایجاد فضایی نسبتا باز شد و این فضا با گل های فصل و همچنین رنگ های استفاده شده در نرده هایی با فرم دار قالی سنتی زیبا سازی شده است.


در ادامه نیز  به همراه مختصر عکسهایی از اجرای پروژه توضیحاتی راجع به مسایل اجرایی عنوان شده است.

در طراحی معماری  مجموعه ورودی کارخانه فرش مشهد  فرم کلی ساختمان نگهبانی، فرم استوانه شکل و در دوطبقه دیده شده بود که قسمت عمده ای از این استوانه به جهت اشراف بصری به صورت شفاف و شیشه طراحی شده بود  با توجه به فرم  استوانه ای نیاز به اجرای شیشه منحنی شکل و  دقیقا مطابق شعاع استوانه ساختمان نگهبانی داشتیم که این امر با ساخت شیشه دو جداره منحنی شکل، مطابق طرح محقق و در بحث سازه ای  هم به جهت تطبیق دیوار سازه ای با فرم استوانه ای ساختمان نگهبانی  مجبور به استفاده از دیوار برشی در قسمتی از فرم استوانه بودیم که این قسمت هم با تمهیدات سازه ای و اجرایی به دقیقترین شکل محقق و اجرایی گردیده است.
در فرم  سر از فرمی  حجم مکعبی شکل ایجاد شده بود که دارای طول 23 متر و ارتفاع 3.12 متر شکل گرفته بود ،این حجم  بزرگ فرم سر درب از یه قسمت با چرخش  به صورت پایه ای 7متری به زمین رسیده و فرم ال شکل سر درب را ایجاد نموده بود و از طرفی روی فرم ساختمان  استوانه ای ساختمان دو طبقه نگهبانی سوار شده بود.
برای ایجاد این فرم  و معماری سر در ورودی از سازه خرپایی فلزی به صورت باکس استفاده گردید.مقطع پروفیل های فلزی مصرف در این سازه خرپایی بزرگ عموما ناودانی 6 و 8 و در قسمت پایه عمودی از ناودانی 12 استفاده شده است.پوشش نهایی سازه سر درب با ورق کامپوزین پنل الومینیومی، فرم نهایی سر درب را کامل نموده است.

در این پروژه و در قسمت مجاورت سر در ورودی از نرده های فلزی با فرم شماتیک دار قالی سنتی فرش بافی  استفاده شده که برای رسیدن با فرم های دار قالی ابتدا شاسی زیر کار،با سازه فلزی شکل گرفته و بر روی شاسی فلزی با ورق فلزی پوشش و از داخل جوشکاری شده است.
 فرم کروی شکل گلوله های نخ شماتیک نیر کاملا فلزی بوده و از دو نیم کره ورق فلزی خراطی شده شکل گرفته که با جوش استیلن به هم و لوله های دار قالی جوشکاری شده اند.

به جهت کنترل ورود و خروج  ماشین های و کامیون به داخل کارخانه در قسمت سواره رو از درب ریلی به طول 16و نیم متر استفاده شده که بر روی ریل و به صورت اتومات باز و بسته میشود.
در موقع باز بودن درب ورودی به پشت دار قالی ها در سازه های یو شکل هدایت شده و مهار میشود.در موقع باز بودن درب کارخانه و قرار گیری در پشت دار قالی ها،میله های افقی درب ریلی به همراه میله های عمودی دار قالی های شماتیک که نقش نرده را دارند ،تداعی تار رو پود دار قالی را ایجاد میکنند.

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">

درباره ما

  Smiley face

  آتلیه معماری مهندس هادی راستین ( Radkan Office ) گامی است برای بهره گیری از مشاوره فنی و اصولی قبل از ساخت پروژه های عمرانی شما و شروعی است برای بهره مندی از علم و تخصص ، هنر و تجربه عملی معماری در روند اجرای پروژه های شما. پس از سال ها بهره گیری از تجارب عملی در کنار بزرگان و معماران تجربی و آموختن علم و هنر معماری و به جهت عینیت بخشیدن به هنر مهندسی معماری ایرانی ، بر آن شدیم که با بهره گیری از فارغ التحصیلان دانشگاه های برتر ایران و در کنار تجربه اجرایی حاصل از یک عمر پدران و استادکاران کم نظیر در هنر معماری اصیل ایرانی به ارائه خدمات مطلوب فنی و مهندسی در زمینه طراحی نظارت و اجرای پروژه های ساختمانی ، از مطالعات دقیق میدانی و فاز صفر پروژه تا تحویل و بهره برداری از پروژه ارائه خدمات نماییم. تکیه و بهره گیری از دانش روز فنی و مهندسی جهان در پروژه های در دست اقدام و احیای هنر معماری اصیل ایرانی اسلامی (هنرهای از یاد رفته)در سر لوحه اهداف این مجموعه قراردارد.
  تلاش برای ساختن ایرانی آباد ،مدرن ،پیشرفته ،وحفظ و احیای معماری اصیل ایرانی وظیفه تمام اهل فن و مهندسین ماست.

تماس با ما

 • موبایل: 09155167081
 • تلفن ثابت: 37057210-051
 • فکس: 37057209-051
 • ایمیل: Ac.rastin@gmail.com
 • آدرس: مشهد - میدان جانباز - مجتمع پاژ - ساختمان اداری 2 ، طبقه پنجم واحد503 کدپستی: 93032-91979

کد قفل کردن راست کليک